English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ١٦ تير ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

به قلم رایزن فرهنگی ایران در اندونزی منتشر شد؛

جشن نوروز باستانی/ «نوروز ـ روز نو»

به مناسبت فرارسیدن جشن نوروز باستانی، مقاله‌ای با عنوان «نوروز ـ روز نو» توسط مهرداد رخشنده، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی در سایت خبری رعیت مردیکا منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در بخشی از این مقاله آورده شده است: «نوروز ـ روزِ نو» برای ما و همة انسان‌هایی که این مناسبت بی‌نظیر را با شوقی وصف ‌ناپذیر جشن می‌گیرند، واقعاً سببی است برای تحول، آغازِ نو، نوع‌دوستی، شادی و صلح. همة ما نسبت به این مفاهیم، تمایل درونی عمیقی داریم، که با نوزایی طبیعت تشدید می‌گردد.

اول فروردین، روز بیست و یکم مارس، اَحوالِ بیش از 300 میلیون انسان را در منطقة ایران و برخی از دیگر نقاط جهان دگرگون می‌کند. جشن «نوروز» چند هزار سال پیش در وهلة نخست از روی ضرورتِ ثبتِ تقویمیِ چرخة طبیعیِ وقایع به‌ وجود آمد. این کار در آن زمان به‌ ویژه برای دهقانان از اهمیت زیادی برخوردار بود، زیرا آنها بدینوسیله می‌توانستند با دقتِ زمانیِ بیشتری به فعالیت‌ های کشاورزی بپردازند.

مورخین و شعرای پارسی‌گوی، همچون فردوسی، عنصری، بیرونی، طبری و بسیاری دیگر، جشن نوروز را در نوشته‌های‌شان به دوران پادشاهان قدیم ایران‌ زمین نسبت می‌دهند، به خصوص به جمشید شاه.ابوریحان بیرونی در این باره می‌نویسد: "آن روز را که روز تازه‌ای بود، جمشید عید گرفت، اگر چه پیش از آن هم نوروز، بزرگ و معظم بود".

در بخش دیگری از مقاله بیان شد: ایران و ایرانی همیشه پرچمدار صلح و دوستی و مهربانی بوده و خواهند بود.

امروز ما ایرانیان مفتخریم که نوروز یک جشن و روز بین المللی است ، در ابتدای سال 2010 سازمان یونسکو جشن نوروز را در فهرست میراث فرهنگی غیرمادی جهانی قرار داد. این گامی بزرگ در جهت به‌ رسمیت ‌شناختنِ تنوع فرهنگی در جهان به شمار می‌آید. یونسکو هماهنگی با طبیعت و برخورد احترام‌ آمیز با منابع طبیعی زندگی را از ویژگی‌های نوروز بر شمرده است.

و بر همین اساس کشورهای ایران، افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه و ترکمنستان در یک ابتکار مشترک قطعنامه‌ای را با عنوان «روز بین‌المللی نوروز» به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرده اند و از نوروز در مقدمة آن به عنوان مظهر اتحاد فرهنگی و آداب و رسوم کهن یاد شده است، مناسبتی که بیش از سه هزار سال پیش به وجود آمده و امروزه بیش از 300 میلیون نفر در یک حوزة جغرافیایی وسیع، از خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز تا منطقة دریای سیاه و بالکان و برخی دیگر نقاط کرة زمین آن را جشن می‌گیرند. در فوریه سال 2010 روز 21 مارس توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان «روز بین‌المللی نوروز» اعلام گردید.

همة این اتفاقات بر عاملِ پیوند دهنده نوروز تأکید و ما را تشویق می‌کند که نوروز را به عنوان میراث مشترک فرهنگی پاس بداریم.

انتهای پیام/م


١١:٤٨ - 1398/12/28    /    شماره : ٧٤٦٨١٤    /    تعداد نمایش : ٨٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.