English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٩ تير ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

نوروز در هرات؛

از آرزوی عافیت و سلامتی در شب عید برای مسلمانان تا زیارت سلطان میرعبدالواحد در نوروز

استقبال از نوروز و سال نو، در بین بعضی کشورها قدمت چند هزار ساله دارد و این روزها به گونه‌های مختلفی، طبق آداب و روسوم هر کشوری با برگزاری مجالس سرور و شادی به استقبال سال جدید و فصل بهار می‌روند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، براساس گزارش وابسته فرهنگی کشورمان درهرات، مردم کشور افغانستان هم، همانند دیگر کشورهای حوزه نوروز، از این روز ها و ایام نورروز با آداب و رسوم خاص خودشان تجلیل  می کند.

در افغانستان روز های قبل و بعد  از سال نو، رنگ بوی دیگری دارد، مردم با برپائی سنت های دیرینه افغانستانی مرسوم در این کشور، این ایام را به برپایی جشن های مختلف، و نمایش رسوم گذشتگان، (وسائل و ابزاری که درگذشته از آنهای برای کارها و زندگی روزمره استفاده می شد و ابزار کارهای اقتصادی و تجاری از قبیل گرفتن روغن کنجد با خراس، آسیاب آبی، گارگاه های ساخت بعضی از خوراکی ها و غیره) از این روز تجلیل می نمایند.

استان هرات یکی از استانهای خوش آب و هوای افغانستان می باشد و آب و هوای  متفاوت و دلپذیراین استان نسبت به دیگر شهر های افغانستان، حس آمدن بهار را زودتر از موعد به مردم نوید می دهد و این احساس شادی و پیدایش طراوت بهاری نه تنها بررخسار مردمان این دیار هویداست بلکه کوه و طبیعت این شهر باستانی هم زیبا و دلپذیر می شود و سبزه زار ها، دشت و دمن بوی بهار را فریاد می زنند و مردم را از دور و نزدیک به سمت خود دعوت می کنند.

بعضی از آیین ها و رسومات مردم هرات افغانستان در ایام نوروز همانند دیگر کشور ها های حوزه نوروز، مشترک است و بعض دیگر به صورت خاص تجلیل می گردد که ذیلاً به مواردی از آن اشاره می شود؛

 • درآخرین روز های اسفند ماه، بازار نظافت و شتسشوی وسائل خانه بسیار گرم می شود و همه خانواده، به خانه تکانی و شستشوی فرشها و دیگر وسایل، مشغول می شوند.
 • عوض کردن لوازم خانه و جایگزین کردن وسائل نو یکی دیگر از برنامه های نوروزی بعضی از هراتیان می باشد.
 • در چهار شنبه آخر سال بر خلاف بعضی از کشور ها که با آتش افروزی و ایجاد صدا های مهیب تجلیل می شود مردم هرات، گرد هم جمع می شود و با خواندن جوک ها و اشعار و... این شب را سپری می کنند همانگونه که در شاهنامه فردوسی اشاره ‌هایی درباره بزم چهارشنبه‌ای در نزدیکی نوروز وجود دارد که نشان‌دهنده کهن بودن این جشن است. مراسم سنتی مربوط به این جشن ملی، از دیرباز در فرهنگ سنتی مردمان این منطقه زنده نگاه داشته شده‌است.

•  بازار سبزه فروشی، فروش ماهی سرخ و اجزای هفت سین و هفت میوه هم گرم‎‌تر می‌شود.

 • آماده ساختن سمنک (سمنو) ، هفت میوه، هفت سین وغذای‌های شب نوروزی از جمله آمادگی‌های است که برای تجلیل از نوروز در گوشه و کنار افغانستان و هرات گرفته می‌شود.
 • بزرگان ولایت هرات در این خصوص می گویند: ساکنان هرات نوروز و گل گشت سیزده نوروز را در تفریحگاه‌ها و پارک‌هایی چون تخت ظفر، پارک ملت، پارک ارغوان، پارک ترقی، تفریگاه و باغ های شیدایی، جنگل و کوهسار میر داوود و کازرگاه و کوهای سید عبدالله مختار، وزیارت سلطان میرعبدالواحد می‌گذرانند و بعضی ها نیز به زیارت ها می روند.
 • هرچند در افغانستان تنها روز اول سال تعطیل است، اما در هرات مردم تا 13 روز فعالیت‌های تجاری و کسب و کار خود را تعطیل می‌کنند تا روزهای آغازین سال را در کنار خانواده و فامیل خود به سر ببرند.
 • نو جوانان هرات از مدتی قبل تخم مرغ ها را با رنگ های مختلف رنگ آمیزی می کنند و در روز های نوروز به بازی تخم مرغ جنگی (دو تخم مرغ را به یکدگر زدن) می پردازند و همچنین وسائل بازی دستی درست می کنند و در اجتماعات از آنها استفاده می کنند.
 • در شب یا روز و لحظه تحویل سال اکثریت شان به خواندن دعا در مساجد و امکان دینی حاضر می شوند و برای سال پیش رو از خداوند طلب سلامت، امنیت، رفع مشکلات سالهای گذشته و آروز هایی از این قبیل می کنند، و معمولا دعای یا مقلب القلوب را لحظه تحویل سال قرائت می کنند.

•  در بعضی از مناطق هرات مانند: سلطان امیر عبد الواحد شهید (معروف به سلطان آقا) تکیه عمومی حضرت اباالفضل ع و مزار شهدای جبرئیل مراسم به احتزاز در آمدن پرچم حضرت علی علیه السلام (جهنده بالا ) برگزار می گردد که همه ساله شمار زیادی از هراتیان از جمله استاندار هرات، فرماندار و مقامات نظامی و انتظامی دیگر این شهر در لحظه تحویل سال خود را به این اماکن متبرکه می رسانند و در مراسم جهنده بالا شرکت می کنند.

غذای مخصوص عید نوروز در افغانستان

 • از گذشته‎های بسیار دور ساکنان افغانستان برای شب عید نوروز غذاهای خاصی را تهیه و میل می کنند که بر سر سفره اغلب افغان ها می توان این غذاها را دید.
 • گوشت خروس: یکی از غذاهای دوست‎داشتنی افغان‎ها در نوروز گوشت خروس است و در میان ساکنان پایتخت بیشتر گوشت خروس با رنگ سفید مورد پسند قرار می‎گیرد.
 • سبزی پلو: این غذا بر سفره شمار زیادی از خانواده‎های افغان حتی آنانی که سطح درآمد روزانه ‎شان بسیار پایین است، در شب‎های نوروز دیده می‎شود؛ سبزی که ترکیبی از اسفناج، گشنیز و تره است و همچنین تلاش می شود که برنج آن نیز از محصولات کشاورزی افغانستان بوده تا همه چیز رنگ افغانی داشته باشد.
 • ماهی: ماهی یکی دیگر از غذاهای دوست‎داشتنی افغان‎هاست و می‎کوشند تا گوشت ماهی را نیز در کنار سایر غذاهای طبیعی بر روی سفره خود داشته باشند.
 • کلوچه‎های خانگی: خانواده‎های افغان در شهرها و روستاها از آرد گندم، روغن، کره و شکر انواع کلوچه‎های خانگی را تهیه می‎کنند تا زینت‎بخش سفره‎های شان در روزهای نوروز باشد.
 • هراتیان در روز نوروز شاید کم‌تر برای تفریح و گشت‌ و گذار به مناطق تفریحی بروند، ولی در اولین چهارشنبه سال نو کمتر خانواده‌ای را در هرات پیدا می‌کنی که در خانه مانده باشد؛ حتا اگر در این روز باران هم ببارد.
 • این روز را مردم به نام چهارشنبه اول سال یاد می‌کنند و می‌گویند که از زمان‌های بسیار دور رسم بیرون شدن از منزل در اولین چهارشنبه،پنج شنبه و جمعه سال وجود داشته است.

سیزده‌بدر

سیزدهمین روزِ فروردین در برخی از کشورهای حوزه نوروز، روز طبیعت نام‌گذاری شده‌است و جز تعطیلات رسمی است. اما در افغانستان نه تنها تعطیل نیست که به جز هرات در بسیاری از شهرهای افغانستان کسی با این روز آشنایی چندانی ندارد.

برخی از هراتی‌ها بر این باورند که در این روز باید به دل صحرا و طبیعت بروند، اما برای اثبات اینکه مردم قدیم هم این دیدگاه را داشتند هیچ روایت تاریخی و قابل استنادی وجود ندارد. بعد از سیزده ‌به‌در، جشن‌های نوروزی در هرات پایان می‌پذیرد.

یکی از آیین‌های این روزدر میان هراتی‌ها سبزه گره زدن است که بیش‌تر جوانان در این روز این کار را انجام می‌دهند. گره زدن سبزه به معنای گره زدن زندگی با طبیعت است که همیشه سبز و شاداب باقی بمانند.

آیین‌های دیگر نوروزی

هراتی‌ها به دلیل گرمای سخت این شهر؛ تابستان‌ها معمولا از تفریحات بیرون شهری محروم‌اند. اما تفریح‌گاه‌های درون شهر چه در روزهای نوروز و چه پس از آن همواره ‌با آغاز بهار رنگ و بوی تازه‌ای می‌گیرند.

در هرات تفریگاه های زیادی وجود دارد . تفریح های نوروزی هرات معمولا در چشمه‌های آب گرم اوبه، چشمه‌های آب گرم سفیدکوه، باغ شیدایی، میرداود ، خسرو جان، گندم علی صاحب، مولاناسپند، سلطان شیخ آئینه، رباط پی، پل پشتون، پل مالان، پل هاشمی، خواجه ملا کوهی، چشمه توتک کمرکلاغ، چله خانه‌ی خواجه صاحب انصار، باغ ملت، قلعه شربت، دهانه غار، باغ حضرت صاحب کرخ، بند ریگ، خوش‌رباط، خواجه سرب، پارک ترقی، پارک ظاهر شاهی، پارک گوهرشادبیگم و تخت صفر برگزار می‌شود.

انتهای پیام/م

 


١٩:١٩ - 1398/12/28    /    شماره : ٧٤٦٨٤٦    /    تعداد نمایش : ٧٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
خاطرات انقلابی مقام معظم رهبری به زبان بنگالی منتشر می‌شود/ایکنا/رسا/مهر/فارس
«زندگی محمد(ص)» مارتین لینگز در بنگلادش منتشر شد/خبرگزاری مهر
راه‌اندازی بخش زبان فارسی در كتابخانه دانشگاه قديس يوسف
انتشار مقاله «با وجود حکومت اسلامی در ایران، رویای صهیونیست‌ها تحقق نخواهد یافت»
کتاب «خون دلی که لعل شد» به زبان بنگالی ترجمه و چاپ می شود/تقریب نیور/فارس/مهر
تسلیت ابراهیمی‌ترکمان در پی درگذشت «حجت‌الاسلام محمدجعفر شمس‌الدین»/ خبرگزاری رسا
ضرر ۴۰۰ میلیون دلاری کارگزاران حج در نیجریه/ خبرگزاری رسا
بررسی وضعیت آوارگان روهینگیا در سی و ششمین اجلاس آسه آن/ خبرگزاری رسا
دولت میانمار فوراً خشونت علیه مسلمانان روهینگیا را متوقف کند/ خبرگزاری رسا
اولین دور گفت‌وگوی دینی ایران و بلاروس برگزار می شود/ خبرگزاری مهر
انتشار رایگان کتاب دیجیتال «راهنمای خراسان» برای پاکستانی‌ها/ خبرگزاری مهر
مقاله «حملات تروریستی پس از انقلاب اسلامی» در سریلانکا منتشر شد/تقریب نیوز
انتشار 100 اثر فارسی و چینی در ایران و چین
ترجمه و چاپ کتاب «خون دلی که لعل شد» به زبان بنگالی
مرزهای تایلند برای جبران بخشی از ضرر گردشگری تدریجی باز می شود/خبرگزاری مهر
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.