English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ١٥ اسفند ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

همزمان با روز جهانی زبان مادری؛

وبینار چشم‌انداز آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایتالیایی در رُم

همزمان با روز جهانی زبان مادری، وبیناری در رم با موضوع بررسی تاریخچه، وضعیت فعلی و چشم انداز آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایتالیایی در دانشگاه‌های ایران و ایتالیا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همزمان با روز جهانی زبان مادری، وبیناری در رُم با موضوع بررسی تاریخچه، وضعیت فعلی و چشم انداز آموزش زبان و ادبیات فارسی و ایتالیایی در دانشگاه‌های ایران و ایتالیا برگزار شد. این وبینار به ابتکار رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در رُم و در چارچوب مجموعه برنامه‌های یکصد و شصتمین سالگرد روابط ایران و ایتالیا برگزار شد.

محمدتقی امینی، رایزن فرهنگی کشورمان در رم، یوراسلاوا رومانووا، مسئول بخش فرهنگی و مطبوعاتی سفارت ایتالیا در تهران، دانییِلا مِنِگینی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کافوسکاری ونیز، ایمان منسوب بصیری استاد زبان و ادبیات ایتالیایی دانشگاه تهران، ناتالیا تورنِسِلّو، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شرق شناسی شهر ناپل، "آنتونِلا شُرَکا" استاد ترجمه زبان و ادبیات ایتالیایی دانشگاه آزاد اسلامی تهران، "روزاریا گامباتِزا" استاد متن خوان زبان و ادبیات ایتالیایی دانشگاه تهران و شهرزاد هوشمند استاد متن خوان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه "لا ساپینتسا" شهر رم و"آنتونِلّو ساکِتی" نویسنده و روزنامه نگار ایتالیایی، سخنرانان این وبینار بودند.
محمد تقی امینی رایزن فرهنگی کشورمان در ایتالیا گفت: آموزش و فراگیری دوسویه زبان‌های فارسی و ایتالیایی، کلید دروازه مناسبات همه جانبه فرهنگ محورِ دو فرهنگ و تمدنِ غنی و پرقدمت ایران و ایتالیا است.
وی خطاب به شرکت کنندگان در این وبینار افزود: شما سخنرانان محترم و همکارانتان در کرسی‌های زبان و ادبیات فارسیِ دانشگاه‌های شرق شناسی ناپل "لا ساپینتسا" رم، "کافوسکاری" ونیز، دانشگاه بولونیا و اتاق ایران در دانشگاه شهر تورینو و کرسی‌های زبان و ادبیات ایتالیاییِ دانشگاه هایِ سراسری و آزاد اسلامی تهران به همراه مترجمان فارسی - ایتالیایی و ایتالیایی - فارسی و دیگر فعالانِ در این حوزه، عناصر کلیدی این عرصه هستید.
خانم "یوراسلاوا رومانووا" مسئول بخش فرهنگی و مطبوعاتی سفارت ایتالیا در تهران نیز با تقدیر از ابتکار رایزنی فرهنگی کشورمان در برگزاری این وبینار، تاریخچه‌ای اجمالی از وجه تسمیه روز جهانی زبان مادری را تشریح وبا اشاره به قدمت مناسبات همه جانبه فرهنگ محور ایران و ایتالیا، به اختصار زبان ایتالیایی را معرفی کرد.
وی همچنین توضیحاتی درباره فعالیت‌های مدرسه ایتالیایی در تهران و کرسی‌های زبان و ادبیات ایتالیایی در دانشگاه‌های سراسری و آزاد اسلامی تهران را ارائه کرد.
آموزش زبان و ادبیات فارسی در ایتالیا، علاوه بر دوره‌های حضوری و مجازی رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، در کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های شرق شناسی ناپل، "کافوسکاری" ونیز، "لا ساپینتسا" رم و دانشگاه بولونیا، اتاق ایران در دانشگاه تورینو، یا در قالب دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌های شهر‌های پالرمو و کالیاری در جریان است، متقابلاً زبان و ادبیات ایتالیایی نیز در مدرسه ایتالیایی و دانشگاه‌های سراسری و آزاد تهران تدریس می‌شود و هر سال کتاب‌های متعددی از زبان فارسی به ایتالیایی و برعکس ترجمه می‌گردد.

انتهاي پيام/ص


١٢:٥٥ - 1399/12/03    /    شماره : ٧٦٥١٧٤    /    تعداد نمایش : ٢٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
عزم ایران و پاکستان در شناسایی میراث ملموس دو کشور
عزم ایران و پاکستان در شناسایی میراث ملموس دو کشور
عزم ایران و پاکستان در شناسایی میراث ملموس دو کشور
ترجمه آلمانی کتاب «من زنده‌ام» منتشر شد
مرحوم شیخ احمد الزین عمر با برکتی را در دفاع از اسلام صرف کرد
سلسله هم‌انديشی‌‌های برخط برگزار می‌شود
اهمیت نقش و جایگاه دیپلماسی فرهنگی در بسط روابط ميان ملت‌ها
معرفی استان کرمانشاه در نمایشگاه «پنجره‌ای بسوی ایران»
تدوین نقشه راه همکاری‌های فرهنگي ایران و ارمنستان
شماره جديد مجله بين‌المللی «دی پيج» پاكستان منتشر شد
حکمای ایالت گجرات به زبان فارسی تکلم می‌کردند
مسابقه حفظ و قرائت قرآن کریم در اوگاندا برگزار می‌شود
بررسی تطبیقی تحولات عصری زنان و خانواده در ایران و تونس
آغاز هفته فيلم ايران در عشق‌آباد
زبان فارسی به شکل معجزه آسایی سبب آرامش روحی من شد/ این زبان برای من فرصت‌های شغلی خوبی فراهم کرد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.