منو اصلی
اخبار > مصاحبه تلویزیونی ایرونیموس دوم، اسقف اعظم کلیسای یونان


  چاپ        ارسال به دوست

با محوریت کرونا و مراسم عید پاک؛

مصاحبه تلویزیونی ایرونیموس دوم، اسقف اعظم کلیسای یونان

اسقف اعظم یونان ایرونیموس دوم، رهبر عالی کلیسای ارتدوکس یونان ،در مصاحبه تلویزیونی در خصوص ویروس کرونا و نحوه فعالیت کلیسا ها در روز " عید پاک " پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در یونان ،اسقف اعظم یونان ایرونیموس دوم، رهبر عالی کلیسای ارتدوکس یونان ، طی یک مصاحبه تلویزیونی بیست دقیقه ای با شبکه سراسری ANT1 به سوالات مختلف خبرنگار بخش خبری این شبکه در خصوص ویروس کرونا و نحوه فعالیت کلیسا ها در شرایطی که در چند روز آینده " عید پاک " در پیش است، پاسخ داد .

 در شرایط فعلی و پس از به توافق رسیدن دولت  و شورای کلیسای یونان ، تصمیم بر آن شد تا فعالیت مجموعه  کلیسا ها حتی در شب عید پاک (مهمترین رویداد سالانه مذهبی در یونان) تا اطلاع ثانوی معلق گردد که این موضوع تنش هایی را توسط دینداران جامعه و حتی بدنه کلیسا نیز بهمراه داشته است.

خلاصه این مصاحبه به شرح زیر می باشد :

-در شرایط کنونی که این بیماری دنیاگیر غیرقابل انکار است و همه در حال تجربه شرایط و اتفاقات جدید هستیم، مشاهده می کنیم در این مبارزه با دشمن نامرئی ، دولت و کلیسا همراه و هم مسیر شده اند

پاسخ :

کرونا مشکلی است که همه جوامع، جامعه ما،  کلیسا و شخص من را هم درگیر کرده است. در این شرایط سخت که نیاز جامعه برای حضور در محافل معنوی بیش از پیش احساس می شود این جمله خداوند دائم در ذهنم جریان دارد که : " خدا در دورن همه انسانها و همه جا است " و اینکه برای دعا و نیایش به درگاه خداوند نیازی به رفتن به کلیسا نیست. در این شرایط شاهد همکاری دولت و کلیسا برای اعمال محدودیت های جابجایی شهروندان هستیم و شهروندان باید هرچه می توانند در خانه های خود بمانند .

انتخاب بهترین بخش خانه برای راز و نیاز با خدا و یا حتی بهترین بخش وجودی انسان که درون انسان است نیز بعنوان مامنی برای راز و نیاز با خدای خود در این شرایط بهترین گزینه است.

این مشکلات یادآور و نشان دهنده گذشته حال و آینده ماست.  این بیماری یادآور  اتفاقاتی است که در گذشته هم امثال آنها را زیاد دیده ایم، بمباران، قحطی، جنگ... که زخم های زیادی بر پیکر بشریت گذاشتند. همچنین این ویروس به ما نشان داد که در اجرا و برنامه ریزی هایی که بشر برای حال و آینده خود دارد نمی توان مطمئن بود. از این ویروس درسهای زیادی گرفته و خواهیم گرفت و در شرایط فعلی زندگی ما عجین با شک و تردید در همه زمینه ها شده. در زمان حال تنها کاری که باید همه با هم چه دولت و چه کلیسا انجام دهند همکاری در زمینه های مختلف است. متحد باهم برای مقابله با این بیماری دنیاگیر و انجام دادن یکسری اقدامات برای نجات و زندگی انسان ها باشیم .

-  در خصوص عید پاک که هیچگاه در یونان سابقه نداشته که این مراسم مذهبی برگزار نشود و شاید مجبور باشیم امسال این مراسم مهم را در خانه ها بگذرانی نظر جنابعالی چیست ؟

پاسخ  :

این مسئله ما را نیز بخود مشغول کرده و بسیاری از معتقدین و حتی روحانیان به این وضع اعتراض دارند . شاید برای یک روحانی ناراحتی بالاتر از این نباشد که نتواند در این اعیاد مهم فعالیت های مذهبی داشته باشد. کلیسای ارتدکس همواره بر دو اصل متکی بوده دقت در امور و پیدا کردن راه حل در شرایط دشوار و ما امروز به دنبال یافتن راه حلی موثر برای این موضوع هستیم .  کلیسای ارتدکس همواره و در پی قرن ها اثبات کرده که توانایی همگام سازی با شرایط را دارد و همواره راه حل هایی را در شرایط خاص پیدا کرده است.

 بستن کلیسا ها در این شرایط و ایام متبرکه  قطعا مورد قبول ما نیست. ولی در این وضعیت ما باید در خانه های خود بمانیم و از درون منازل اعمال مذهبی خود را بجای آوریم، نه به دلیل اینکه می ترسیم بلکه به این خاطر که عاشق انسانیت و دیگر انسان ها هستیم . شاید این کمی خودپسندانه باشد که با حضور من در کلیسا برای نیایش حقوق برادر دینی من ضایع گردد و به این بیماری مبتلا شود. اینجاست که کلیسا باید راه حلی برای این معضل پیدا کند. ما در همکاری و همجهتی کامل با دولت هستیم و اقداماتی هم که انجام می دهیم در راستای همین احترام به قوانین است که یکی از آنها فاصله گذاری اجتماعی است.

بسیاری از معتقدین ناراحت هستند که چطور این آتش مقدس به خانه هایشان برسد، آیا در صورت تجمع افراد در شب رستاخیز در پشت درهای کلیسا برای شما مشکل ایجاد می شود؟

پاسخ  :

  این مراسم عشای ربانی است که اصلی ترین بخش دعا و نیایش در درگاه خداست و شاید موارد دیگر بحث های فرعی است. در این مورد اما شاید مجبور باشیم که کمی سازش کنیم و با اعمال شرایط و قوانین مختلف از شیوع این بیماری جلوگیری کنیم و از اجرای این مراسم صرف نطر کنیم .

 در خصوص آتش مقدس(لطفا توضیحات در خصوص آتش مقدس را در پایان گزارش   ملاحظه فرمایید )  باید بگویم که هنوز نمی دانم چطور این مشکل را از سر راه برخواهیم داشت. آتش مقدس همه جا هست حتی همین شمع هایی که در کلیسا ها روشن می کنند برابر با همین آتش مقدس است و درجه بندی ندارد.

این مناسک این اواخر به وجود آمده اند که مورد احترام ما هستند اما بخشی از دین ما نیست و قطعا برای این مورد هم  راه حلی پیدا می کنیم . در شرایط کنونی معتقدم که تمامی اعضای شورای کلیسای یونان و تمامی کادر این مجموعه بر این باورند که همکاری نه فقط با دولت بلکه با هر نهاد دولتی در راستای حفظ و حراست از جان انسانها اولویت داشته و باید ادامه یابد.

کلیسا امروز چطور به کادر درمان، دولت و حتی شهروندان در این شرایط کمک رسانی می کند؟

پاسخ :

می خواهم اولا از این فرصت استفاده کنم و نه تنها من بلکه همه اعضای کلیسا از کادر درمان و تمامی مسئولان دولتی که در راه مبارزه با این بیماری تلاش می کنند تشکر و قدردانی کنیم و بدانند که همواره دعای ما با آنها و پژوهشگرانی است که در راستای یافتن درمانی برای این ویروس تلاش می کنند. امیدواریم که خداوند قلب آنها را روشن کند و در این راه ثابت قدم باشند.  شاید این نکته را نباید بگویم ولی کلیسای یونان همواره از مردم یونان حمایت کرده و خواهد کرد. یادآوری می کنم که در این ده سال مشقت بار ریاضت اقتصادی کلیسای یونان به تمامی نقاط یونان و به کسانی که مشکلات مالی داشته و حتی شام شب نداشتند حمایت کرد.

کلیسا موفق شد این ملت را متحد نگه دارد. کلیسای یونان امروز با ایجاد دهها مرکز حمایت از کودکان بی سرپرست و کودکان عقب افتاده با سندروم داون، مراکز نگهداری از سالمندان و آلزایمری ها، تلاش کرده کمک ها و حمایت های زیادی به این اقشار جامعه نماید و این حمایت و کمکها را ادامه خواهد داد .

 حتی اعضای شورای عالی کلیسا و دیگر اعضای این مجموعه تصمیم گرفتند تا حقوق یکماه خود را برای مقابله با این ویروس کرونا ببخشند.

 از همه مردم می خواهم به قدر توانشان و هرکس هرطورمی تواند، چون مقدار کمک مهم نیست بلکه کمک کردن مهم است،  از دیگر هموطنانشان حمایت و پشتیبانی کنند.

 کلیسای یونان مثل همیشه به حمایت های خود از  گرسنگان و فقیران جامعه ادامه می دهد و مراکزی را برای مقابله با این ویروس در خدمت دولت و شهرداری ها قرار داده است .

این بیماری زندگی ما را عوض کرده و خیلی ها معتقدند که سبب تغییراتی در نحوه زندگی ما در آینده خوهد شد و گسترش این بیماری ترس ها و تردید های زیادی را در ما بوجود آورده، نظر شما در این باره چیست؟ 

پاسخ :

اولا یک نقد کوچکی می خواهم در این زمینه داشته باشم. شاید بیش از حد به این ویروس توجه شده است. قطعا بعد از کرونا بسیاری از موارد عوض خواهند شد. همانطور که در گذشته نیز در شرایط مشابه این اتفاق افتاده است. پس از هر جنگ و یا بیماری اپیدیمی تغییراتی اساسی در دنیا حاصل شده است .

شاید فرصت مناسبی باشد که نهیبی به خود بزنیم، زمانی که من مسئول کلیسایی در منطقه ای در یونان بودم از بچه های کوچک روستا می پرسیدم که شما می خواهید چکاره شوید و به من می گفتند فوتبالیست و خواننده و زمانی که علت را می پرسیدم در جواب به من می گفتند چون می خواهیم پول زیادی به دست آوریم. و حتی خانواده هایی را می دیدم که به علایق فرزندانشان اهمیت نمی دادند و فقط به دنبال کسب مادیات بودند و فرزندان خود را بر این اصل بزرگ می کردند.

اما امروز چه کسانی با میکروسکوپ ها درخط مقدم مبارزه با این ویروس جهانی هستند؟ و تا الان جان بسیاری را نجات داده اند. ما شاید آنچنان که باید و شاید به کادر درمانی و پزشکان بها نداده ایم .

 ببینید چه جایزه هایی به بازیگران وفوتبالیست ها اهدا می شود ولی به این قشر زحمت کش کسی آنچنان که باید و شاید بها نداده است و آنها را از اصل به حاشیه رانده ایم. شاید وقت آن رسیده که به این انسانها بهای بیشتری بدهیم. من از شما بزرگترم و شرایط و بیماری های اپیدمی با شرایط سخت تری را دیده ام مثلا بیماری جزام . این افراد برای اینکه در قرنطینه های مخصوص به خود نمانند به کوهها پناه می بردند و ما که آن زمان کودکانی بودیم به دیدار آنها می رفتیم و در کنار بستر هایشان دکتران، پرستاران و روحانیانی می دیدیم که به آنها خدمت رسانی می کنند.

هر عصری قهرمانان خود را دارد که باید آنها را قدر نهیم. به آنها کمک کنیم و در مسیر آنها قدم برداریم.  در پایان می خواهم به ملت یونان اعلام کنم که این مشکل نیز مرتفع خواهد شد و روزهای سخت پایان می پذیرند و روزهای خوش بزودی فرا می رسند. همچنین از این فرصت استفاده می کنم و یک خدا قوت به همه کسانی که در زمینه جلوگیری و درمان این ویروس فعالیت می کنند، می گویم.

توضیح پا ورقی :

آتش مقدس یا نور مقدس چیست ؟

هرساله مسئولان ارشد کلیسای ارتدکس یونان بهمراه هیئتی بلند پایه به اروشلیم سفر کرده و از درون محلی که فقط عده ای خاص اجازه  حضور در آن را دارند در " کلیسای مقبره مقدس مشهور به کلیسای رستاخیز " در اورشلیم ، مشعلی را روشن و این آتش را که گفته میشود سمبل رستاخیز است با خود به یونان می آورند. مسیحیان ارتدوکس بر این باورند که این آتش سالی یکبار و در تاریخی مشخص به اذن و نام خدا روشن می گردد. سپس این آتش را به یونان آورده و به تمامی کلیسا های سراسر یونان ارسال می کنند. مردم در شب رستاخیز یا همان عید پاک که مصادف با پایان روزه گیری مسیحیان ارتدکس شرقی است با حضور در کلیسا و خواندن دعاهای مخصوص این شب این آتش را توسط شمع هایی و با هدف مقدس کردن منازل خود از اسقف اعظم هر کلیسا می گیرند و با خود به خانه هایشان  می برند.

انتهای پیام/ص


١٣:٤٥ - 1399/01/20    /    شماره : ٧٤٧٧٢٣    /    تعداد نمایش : ٦٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج