English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠١ آبان ١٤٠٠
اخبار > محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی/ تقویت وحدت امت اسلام لازمه مقابله با اهداف استکبار است


  چاپ        ارسال به دوست

در تونس تأکید شد؛

محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی/ تقویت وحدت امت اسلام لازمه مقابله با اهداف استکبار است

شرکت‌کنندگان وبینار «قدس، بین واقعیت و چالش‌ها» که به همت رایزنی فرهنگی ایران در تونس برگزار شد، ضمن محکومیت اقدامات خشونت آمیز رژیم صهیونیستی بر ضرورت تقویت وحدت امت اسلام برای مقابله با اهداف استکبار تأکید کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت گرامیداشت روز جهانی قدس و به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس و با همکاری رایزنی‌های فرهنگی کشورمان در الجزایر و اتیوپی، وبیناری با عنوان «قدس، بین واقعیت و چالش‌ها» با حضور اندیشمندان و نمایندگان فعلی و سابق پارلمان تونس برگزار شد.

فوزی العلوی، مدیر مرکز مطالعات فلسفی و علوم انسانی «مسارات» که مدیریت این نشست را بر عهده داشت در سخنانی، از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران در بزرگداشت روز قدس و معرفی آن به عنوان مسئله مرکزی امت اسلامی به واسطه فریادی که امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران سر داد، تقدیر و تشکر کرد.

میثم فراهانی، رایزن فرهنگی ایران در تونس در سخنان خود، به پایه‌های مهم پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره و از حضور ملت و نخبگان که به منزله موتور محرک مبارزه با استبداد و استعمار هستند، به عنوان نخستین پایه یاد کرد.

وی دومین پایه را حفظ اصول وحدت اسلامی و فعال سازی مبانی آن، از جمله رقم زدن پیروزی‌های بزرگ در میدان‌های مقاومت دانست که اوج آن، شهادت حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

فراهانی به عنوان سومین پایه، از اهمیت دادن به مسئله فلسطین از طریق حمایت مادی و معنوی از آن و تقویت ستون‌های وحدت اسلامی بین ملت‌های امت اسلام یاد کرد و گفت: اهمیت این مسئله ما را بر آن می‌دارد که با همه اشکال و ابعاد مقاومت، در کنار آن بایستیم تا این سرزمین مبارک را از اشغال متجاوزان صهیونیست و مستکبران خارج کنیم.

وی همچنین، به نقش هرگونه اختلاف سیاسی یا مذهبی و یا حتی نژادی بین کشورها و تأثیرات منفی آن بر مسئله مرکزی امت اسلامی، یعنی همان مسئله فلسطین اشاره کرد که به گم شدن راه و منحرف شدن نگاه‌ها از دشمن اصلی امت اسلامی و فلسطین که همان صهیونیسم جهانی است، منجر می‌شود.

رایزن فرهنگی ایران در تونس از انواع حوزه‌های عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعم از عادی سازی فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و تأثیر آن بر متلاشی ساختن وحدت بین ملت‌های اسلامی یاد کرد و افزود: در برابر این روند عادی سازانه که برخی از کشورها برای تحقق آن در تلاشند، محور مقاومت ایستاده است که به نوبه خود بر اهمیت دفاع از مسئله فلسطین و حفظ آن از طریق حمایت از خط انقلابی مقاومت و تحریم شرکت‌ها و کالاهای صهیونیستی و ایستادگی در برابر فرهنگ صهیونیستی که در حال گسترش در جهان عربی است، تأکید دارد.

فراهانی در پایان سخنانش بر لزوم دفاع از قدس به عنوان یک وظیفه انسانی و پشت سر گذاشتن همه چالش‌ها برای رسیدن به افتخار پیروزی تأکید کرد.

شرح دوگانگی رفتار فلسطینیان و اشغالگری صهیونیست‌ها

محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر ایران در تونس در سخنرانی خود، بر جایگاه قدس در نزد مسلمانان و ملت‌های اسلامی از جمله جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد و گفت: قدس، از جایگاه مهمی در هویت و میراث اسلامی برخوردار است به طوری که سلامت، ثبات و شکوفایی آن، نشانه‌ای از سلامت و قدرت امت است.

وی ادامه داد: از جمله اهدافی که انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره)، با اعلام و تثبیت روز جهانی قدس در آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان برای محقق ساختن آن تلاش کرد، می‌توان اولا به جلب توجه جامعه جهانی به رفتار مجرمانه صهیونیست‌ها علیه ملت مظلوم فلسطین و ثانیاً به تثبیت مبانی همبستگی مسلمانان و ملت‌های آزاده جهان برای حمایت از حقوق قانونی این ملت مظلوم و ثالثاً به اعلام ایستادگی ایران به عنوان یک کشور قدرتمند در منطقه در کنار ملت فلسطین تا آزادسازی کامل سرزمین‌های اشغالی و نیز گسترش روحیه مقاومت در عرصه فلسطین و دعوت آنها به متمرکز ساختن تلاش‌هایشان در این مبارزه اشاره کرد.

سفیر ایران در تونس به شرح دوگانگی رفتار فلسطینیان و اشغالگری صهیونیست‌ها پرداخت و گفت: اول اینکه روش صهیونیستی سیاست یکپارچه و ثابتی را در راستای تقویت اشغالگری در پیش گرفته است به طوری که تا امروز، رژیم صهیونیستی همچنان با سرکوب و توسل به زور به حرکت استعماری خود ادامه می‌دهد، امری که از اشغال قدس آغاز شد و به یهودی سازی شهرک‌های قدیمی و گسترش شهرک سازی و ساخت دیوار حائل و سپس به کوچاندن ساکنان قدس و مناطق مختلف فلسطین و در نهایت جلوگیری از برگزاری انتخابات فلسطینی در قدس کشیده شد. دوم اینکه رفتار فلسطینیان به نوبه خود به دو رویکرد تقسیم شد.

وی افزود: رویکرد نخست، سازش بود که برخی از فلسطینیان و عرب‌ها در پیش گرفتند، چرا که آنها برای آزاد سازی سرزمین به مذاکره قائل بودند، اما جز ارائه امتیازات بیشتر به صهیونیست‌ها دستاوردی نداشتند. اما رویکرد دوم، مقاومت و ایستادگی در برابر اشغالگری صهیونیست‌هاست که اثربخشی خود را به اثبات رساند. این رویکرد از آغاز اشغال فلسطین به شکل عملیات‌های مسلحانه آغاز شد و پس از انقلاب اسلامی در ایران به روش مقاومت و ایستادگی در فلسطین و منطقه تبدیل شد.

رئوف شیبانی در ادامه، سیاست اشغالگران صهیونیستی در کشتار غیر نظامیان و کودکان فلسطینی و یهودی سازی قدس را محکوم و به ضرورت تسریع در آزاد سازی اسیرانی که در زندان‌های رژیم صهیونیستی به سر می‌برند و بازگشت پناهجویان به وطنشان تأکید کرد.

تدبیر امام خمینی(ره) بر مرکزی بودن مسئله فلسطین در میان ملت‌های مسلمان

زهیر مخلوف، نماینده پارلمان تونس و فعال حقوقی در سخنانی، از جمهوری اسلامی ایران به دلیل بزرگداشت روز جهانی قدس و تمرکز بر توسعه این روز برای تبدیل شدن به یک روز جهانی به منظور بازپس گیری قدس، تقدیر کرد.

مخلوف به اقداماتی اشاره کرد که امام خمینی(ره) برای تأکید بر مرکزی بودن مسئله فلسطین در میان ملت‌های مسلمان انجام داد که از آن جمله می‌توان به تأسیس نیروی قدس در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که تأثیرات گسترده‌ای در منطقه بر جای گذاشت و سپس انحلال سفارت رژیم صهیونیستی و اهدای آن به سازمان آزادی‌بخش فلسطین و حمایت از مقاومت در فلسطین و منطقه اشاره کرد که معنای آن، این است که امروز، این مسئله، به یک اصل ریشه‌دار و عمیق در ادبیات و اندیشه‌ امام(ره) در جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است.

وی در ادامه به چالش‌هایی اشاره کرد که مسئله فلسطین و قدس با آن مواجهند که چالش‌های بسیار بزرگی است که یکی از آنها، چالش جمعیتی است؛ چرا که رژیم صهیونیستی به دنبال ایجاد تغییر جمعیتی ساکنان در قدس است تا اوضاع بر وفق مرادش گردد.

مخلوف گفت: در شرایط کنونی، بیشترین تعداد ساکنان سرزمین‌های اشغالی را یهودیان تشکیل می‌دهند و این بهترین عامل مساعد برای اشغالگری بیشتر است. به همین دلیل، از هر آنچه که می‌تواند ترکیب جمعیتی در قدس و فلسطین را تغییر دهد، حمایت می‌کند تا در نتیجه آن، چالش‌ جغرافیایی نیز توسعه یابد، چالشی که رژیم صهیونیستی با استفاده از آن، تلاش می‌کند تا از طریق تقسیم اراضی، ساخت دیوار حائل و الحاق اراضی فلسطینی به سرزمین‌های اشغالی با هدف توسعه شهرک‌نشینی، فلسطین را تجزیه کند.

وی ادامه داد: یک چالش هویتی نیز وجود دارد که صهیونیست‌ها با آن به دنبال از بین بردن هویت فلسطینی به عنوان یک هویت عربی در آن سرزمین هستند، امری که تلاش دارند تا آن را با از بین بردن هویت معماری اصیل فلسطینی که به حمایت از معماری و زیرساخت‌هایی که بیانگر هویت اسلامی قدس و فلسطین هستند، فرا می‌خواند، به منصه ظهور برسانند، همچنین چالش‌های اقتصادی، آموزشی و اجتماعی نیز وجود دارد که به حمایت و توجه نیازمند است.

نماینده پارلمان تونس از مهمترین چالش‌هایی سخن گفت که فلسطین با آن مواجه است و آن، یک چالش بین‌المللی است که در دایره عادی سازی روابط در عرصه عربی می‌گنجد که هدف از آن، نفوذ به درون ملت‌هاست تا عادی سازی به امری عادی و قابل پذیرش در درون ملت‌ها تبدیل شود و به منظور مقابله با آن، باید مبارزات بر هم انباشته شود تا بتوانیم سیاست‌هایی که برخی از صهیونسیت‌ نماهای جدید بدان اقدام می‌کنند، را فاش سازیم.

وی همچنین، مطرح کرد: علاوه بر آن، یک چالش قانونی بین‌المللی نیز وجود دارد که در عدم اعطای اهمیت لازم به مسئله فلسطین در سطح مسائل بین‌المللی و در مجالس جهانی بروز پیدا می‌کند و این، همان است که همه قدرت‌ها و یاوران مسئله فلسطین را به افزایش سطح توجه خود به این مسئله فرا می‌خواند.

در ادامه این نشست، عابد الزریعی، مدیر مرکز مطالعات توسعه و وابستگی سرزمین فلسطین به ایراد سخن پرداخت. وی تأکید کرد: دشمن صهیونیستی با حمله به این محله خواست تا اهداف متعددی را محقق سازد که از آن جمله، پیگرد فلسطینیان به صورت کلی و پناهندگان فلسطینی به صورت خاص است و این امر، بدان معنی است که [از بین بردن] وجود و ادامه حق بازگشت فلسطینیان، دومین هدف دشمن از ادامه مصادره اراضی فلسطینی است و سومین هدف او نیز پاک کردن حافظه ملی، قومی و اسلامی مردم فلسطین به واسطه حمله به این مردم بی‌دفاع است که ارتباط گسترده‌ای با همه ابعاد مذکور دارد.

وی به فرآیند حملات فرهنگی از طریق نابود ساختن هویت عربی و اسلامی فلسطینی نیز اشاره کرد و واسطه طرح یک نگاه سیاسی و فکری به مأموریت‌هایی که به نوبه خود، موقعیت مسئله فلسطین را در وجدان‌های عربی و اسلامی امت نشان می‌دهد، را یادآور شد که یک نگاه روشن و دقیق را برای مقابله با این چالش‌ها ارائه می‌کند و بر این اساس، می‌توان گفت که نبرد فلسطین، نبرد امید در همه ابعادش است و در چارچوب همین نگاه بر ضرورت تثبیت معنای راهبردی انقلاب اسلامی ایران در منطقه بعد از کنار رفتن مصر از نبرد در نتیجه توافقنامه‌های کمپ دیوید تأکید کرد.

الزریعی خاطرنشان کرد: هدف مستقیم از ارائه این چالش‌ها، تقویت ایستادگی مردم قدس و فراهم آوردن همه ابزارهایی است که آنها را به مقاومت قادر می‌سازد، ضمن اینکه باید از نقش فعالان بین‌المللی و منطقه‌ای نیز برای تحقق این هدف استفاده کرد.

روز جهانی قدس؛ نماد وحدت، یکپارچگی و انسجام مسلمانان

سلمان رستمی، رایزن فرهنگی ایران در اتیوپی در سخنانی با اشاره به نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان از سوی حضرت امام خمینی(ره) به عنوان روز جهانی قدس ، آن را نشان از هوشمندی، بینش و عمق نگاه استراتژیک حضرت امام توصیف کرد.

وی افزود: مسأله فلسطین نه تنها مسأله‌ای اسلامی بلکه انسانی است که همه آزادی خواهان جهان نسبت به اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی رژیم غاصب صهیونیستی و طرد مردم مظلوم فلسطین از خانه‌های خود اعتراض داشته و آن را اقدامی غیر انسانی و زورگویانه توصیف می‌کنند.

رستمی اظهار کرد: روز جهانی قدس به نماد وحدت، یکپارچگی و انسجام ملت‌های مسلمان حول مسئله فلسطین و قدس شریف به عنوان اولین مسأله جهان اسلام تبدیل شده است که در این روز مردم مسلمان و آزادیخواه کشورهای مختلف جهان با برگزاری مراسم، آیین ها و راهپیمایی گسترده بر اصالت، هویت و حق ملت فلسطین در حاکمیت بر سرزمین قدس و حق تعیین سرنوشت و آینده خود و لزوم بازگشت آوارگان و پناهندگان فلسطینی به کشورشان تاکید می‌کنند.

وی بیان کرد: مراسم روز جهانی قدس هر سال گسترش فرهنگ مقاومت و انتفاضه در بین افکار عمومی ملت‌های مسلمان و برملا کردن هرچه بیشتر ماهیت رژیم جعلی جنایتکار و کودک کش صهیونیستی در افکار عمومی جهان را به همراه دارد و تاکیدی دوباره بر لزوم اتحاد هرچه بیشتر در برابر رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن اصلی و مشترک ملت‌های مسلمان و کل بشریت به شمار می‌رود.

نورالدین ابو لحیه، استاد دانشگاه و نویسنده الجزایری در حمایت از مسئله فلسطین به ارائه دیدگاه‌های خود پرداخت. وی با اشاره به موضوع عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی بیان داشت که عادی سازی سیاسی، هیچ ارزشی ندارد و به همین دلیل است که دشمن صهیونیستی به دنبال نوع جدیدی از عادی سازی روابط است که در جذب دانشمندانی که می‌توانند در عادی جلوه دادن تعامل با "‌اسرائیل"‌ به ایفای نقش بپردازند، بروز می‌کند و حتی فراتر از این، به منظور ارائه تصویر شیک از "‌اسرائیل"‌ از نظر اعتدال و صلح، به مراجع دینی و کتاب و سنت و سیره استناد می‌کنند و دست به دامن متفکران می‌شوند، امری که در عادی سازی روابط با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، شاهد بودیم.

وی تأکید کرد: بیشتر جنبش‌های اسلامگرا چه در کشورهای حاشیه خلیج فارس و یا در برخی از کشورهای دیگر، در مسئله صهیونیسم، موضع بی‌طرفی را اتخاذ کرده و حتی فتواهایی برای توجیه تعامل با "‌اسرائیل" ‌صادر کردند. اما روش ایدئولوژیکی که این فعالان عرصه بین‌المللی برای عادی سازی روابط بار رژیم صهیونیستی روی آن مانور دادند، در آغاز حذف مسئله فلسطین بود و سپس، جدا سازی آن از اسلام بود. سومین روش نیز معرفی افراد طرفدار عادی سازی روابط به عنوان مظهر بخشندگی و اعتدال اسلامی است و این روش، خطرناکترین روش در برخورد با رژیم صهیونیستی است.

ابو لحیه به معرفی برخی از سازوکارها برای مقابله با رژیم صهیونیستی و معرفی آن به عنوان بزرگترین دشمن همه امت اسلامی و نیز برای تمرکز بیشتر بر مسئله مرکزی و اساسی جهان اسلام یعنی قدس شریف از طریق فناوری‌های موجود از جمله شبکه‌های اجتماعی پرداخت که می‌توان از آن برای افشای دروغین بودن و نیرنگی بهره برد که رژیم صهیونیستی و همراه با آن، عادی سازان روابط برای منحرف ساختن نگاه‌ها از این مسئله مورد استفاده قرار می‌دهند.

دفاع از فلسطین بر هر آزاده‌ای واجب است

مازن الشریف، بنیانگذار و رییس اتحادیه جهانی تصوف اسلامی در تونس از دیگر سخنرانان این وبینار بود که به طرح نگاه خود در رابطه با مسئله فلسطین پرداخت. وی در رابطه با مسئله فلسطین به عنوان مسئله محوری امت اسلامی به حافظه امت اشاره کرد و گفت: امروز، حملات سنگینی توسط دشمن در همه انواع آن، برای پاک کردن حافظه و نیز پاک کردن مسئله مرکزی امت اسلامی از آن در حال انجام است و این هدف وقتی به ثمر می‌رسد که مسئله عادی سازی روابط به یک حرکت حاکمیتی با پوشش دینی تبدیل شود و به واسطه اشاره به رابطه رسول خدا(ص) با یهودیان و تبدیل آن به یک واقعیت و در نتیجه برخورد با آن به شکلی کاملا طبیعی و با تسامح، مصادیق واقعی برای آن ایجاد کنند.

وی اضافه کرد: همه اینها به کوتاه بودن حافظه مردمی همه امت به ویژه جوانان باز می‌گردد و این حملات، حملاتی است که از طریق کثرت و فراوانی صحنه‌هایی که در هر روز و در هر لحظه به سوی حافظه امت اسلامی ارسال می‌شود، پاکسازی آن را هدف قرار داده است.

الشریف افزود: روز قدس در واقع روز حافظه‌ای است که آن را زنده می‌دارد و مظلومیت فلسطین را در کنار آن زنده می‌گرداند و اینکه دفاع از فلسطین بر هر آزاده‌ای واجب است. مسئله فلسطین، صرفا مسئله یک قوم یا دین نیست، بلکه به طور کلی یک مسئله انسانی است.

سخنران بعدی، خانم مبارکه عواینیه البراهیمی، حقوقدان، نماینده سابق پارلمان و رییس مرکز صلح و همبستگی محمد البراهیمی در تونس بود. وی ضمن بیان نگاه خود به عنوان یک زن مبارز، به شرح نگاه دیدگاه زنان آزاده تونس پرداخت که از فلسطین دفاع می‌کنند.

عواینیه بیان کرد: بزرگداشت روز جهانی قدس، نشانگر وفاداری جمهوری اسلامی ایران به فلسطین است. امروز قدس شریف از چالش‌های متعددی رنج می‌برد که از آن جمله می‌توان به تعرض به مقدسات اسلامی و حتی مسیحی اشاره کرد که جزء اقدامات مجرمانه به شمار می‌رود و مستلزم آن است که همه گروه‌ها در برابر آن بایستند.

وی افزود: دومین چالشی که فلسطین با آن مواجه است، چالش در دستگاه آموزشی است، چرا که رژیم صهیونیستی اجازه گسترش مدارس یا توسعه ساختمانی آن را نمی‌دهد و منابع تدریسی نیز با محدودیت‌های بسیاری مواجه است و همین امر به معضل نفوذ تحصیلی و آموزشی دامن زده است، معضلی که مشکلاتی را برای جوانان و همه ملت فلسطین به دنبال دارد.

عواینیه مطرح کرد: چالش دیگری نیز در حوزه منظومه درمانی وجود دارد که نتیجه پشت کردن کشورهای عربی به مسئله فلسطین و روند عادی سازی‌ای است که برخی از کشورهای عربی و اسلامی در پیش گرفتند. خانم مبارکه البراهمی همچنین خواستار حمایت قاطع و واقعی از شهر قدس شد، زیرا این شهر، یک شهر مقدس و شأن آن، شأن مکه و مدینه است و این مسئله نیز، مسئولیت همه کشورها و ملت‌های جهان اسلام است. تصور می‌شود که این مسئله، در واقع در حیطه مسئولیت اتحادیه عربی و سازمان همکاری‌های اسلامی می‌گنجد.

در پایان این نشست، خانم هناء سعاده، نویسنده و شخصیت رسانه‌ای الجزایری به بیان دیدگاه خود درباره مسئله فلسطین پرداخت. وی ابتدا، نقشی که امام خمینی(ره) با انتخاب این روز در حافظه مردمی امت اسلامی ایفا کرد را ستود، چرا که ایشان این روز را با قداست ماه مبارک رمضان پیوند داد و این امر، نشان دهنده قداست مسئله فلسطین و ضرورت دفاع از آن است، چرا که هدف از پروژه قدرت‌های استکباری، محاصره ملت فلسطین است.

وي تأكيد كرد: بر مسلمانان واجب است که در راه مقابله با توسعه طلبی رژیم صهیونیستی راهبردی همه جانبه ترسیم کرده و با بهره‌گیری از طرح جمهوری اسلامی ایران در حمایت از ملت فلسطین که حاکی از التزام واقعی این کشور به مقاومت است در این راه تلاش كنند.

انتهای پیام/ص


٠٧:٥١ - دوشنبه ٢٠ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٨٩٦٥    /    تعداد نمایش : ١١٤٢خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.