English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٥ مهر ١٤٠٠
اخبار > آزادی قدس شریف دور نیست


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در لبنان:

آزادی قدس شریف دور نیست

عباس خامه‌يار در گفت‌وگو با شبكه ماهواره‌ای «الساحات» با اذعان اینکه آزادی قدس شریف دور نیست، گفت: به زودی در بقاع متبرکه فلسطین نماز اقامه می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس خامه‌يار، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان به مناسبت روز جهانی قدس ميهمان برنامه «مدارات» شبكه يمنی الساحات بود. وی با اشاره به نگاه تيزبين و آينده نگر امام خمينی(ره) در تعيين آخرين جمعه ماه مبارك رمضان به عنوان روز جهانی قدس گفت: ويژگی روز جمعه نيز ماه رمضان كه هر دو از احترام خاصی نزد مسلمانان برخوردار است، نشان دهنده نگاه شگرف و آينده نگر امام خمينی(ره) بوده و ما با گذشت بيش از چهار دهه از آن، شاهد احيای اين مناسبت از سوی طوايف و گروه‌های مختلف امت اسلام هستيم و همين امر نشان دهنده موفقيتی بزرگ است.

وی افزود: صحنه‌هايی كه روزانه در قدس شاهد آن هستيم، عظمت احيای اين روز را به رغم شرايط حاكم نشان می‌دهد. حوادث اخير مسجد الاقصی نشان داد كه حتر اپيدمی كرونا نيز نتوانست مانع اين خيزش شود و در حقيقت رخداد اخير نوعی پيروزی همزمان بر كرونا و اشغالگران است.

رايزن فرهنگی كشورمان در لبنان به اهميت جايگاه فلسطين و قدس در ديدگاه امام خمينی(ره) اشاره کرد و گفت: از همان آغاز نهضت 15 خرداد 42، امام خمينی(ره) در سخنرانی تاريخی خود نام اسرائيل را 18 بار و نام شاه كه نماد استبداد بود را 15 بار بر زبان جاری كرد و خود نشان دهنده آْن است كه ايشان به نكته اشاره کردند كه منشأ تمام مشكلات از استبداد و استعمار است و از همان روزهای آغازين پيروزی انقلاب اسلامی نيز با تحويل سفارت اين رژيم به ياسر عرفات و تبديل آن به سفارت فلسطين و سپس، نام گذاری روز قدس بر اهميت مسئله قدس تأكيد کرد.

وی تأکید کرد: امام خامنه‌ای نيز همين مسير را ادامه دادند و ما شاهد حضور ميدانی سردار سليمانی در ميادين مبارزه بوديم. تمام اين موارد برخاسته از نگرش عميق و راهبردی كشورمان درباره مسئله فلسطين قدس بوده و حتی در جنگ هشت ساله تحميلی نيز، كشورمان دست از حمايت از فلسطين بر نداشت.

خامه‌یار همچنین، ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهدای مقاومت فلسطين از عزالدين قسام گرفته تا شهيد فتحی شقاقی و شيخ احمد ياسين و ديگر شهدای مقاومت فلسطين و نيز شهدای انقلاب اسلامی، شهدای هسته‌ای و محور مقاومت و شهيد سردار قاسم سليمانی افزود: اسماعيل هنيه سه بار تأكيد كرد كه قاسم سليمانی شهيد قدس است و اين نشان دهنده باور فلسطينی‌ها نسبت به شخصيت اين سردار است.

وی مطرح کرد: ايران و محور مقاومت، هزينه سنگينی را در اين مسير پرداخت كرده و اين خون‌ها اين نهال را مستحكم تر كرده است و بايد بگويم شهيد سليمانی در همين جايگاه نيز دشمن را به لرزه‌ انداخته و در حقيقت شهيد سليمانی برای ‌دشمن از خود حاج قاسم سليمانی خطرناك تر است.

خامه‌يار با اشاره به مسئله تحريم‌ها گفت: جمهوری اسلامی ايران از همان آغاز انقلاب اسلامی تاكنون تحت تحريم‌های ظالمانه به سر می‌برد و هزينه‌های سنگينی را نيز در اين راه پرداخته، اما با تمام اين فشارها توانست با حمايت از محور مقاومت مانع از تجزيه سوريه و عراق شود و تمام نقشه‌های دشمن را ناكام گذاشته است. اين بنای كوچك در فلسطين هم اكنون تبديل به قلعه‌ای مستحكم شده كه توانست در برابر سلاح اشغالگران موازنه بازدارندگی را ايجاد كند. تمام اين پيروزی‌ها در برابر ديدگاه تمام جهانيان رخ داده و همه به لطف خداوند و بندگان صالح او رقم خورده است، لذا نگران آينده نيستيم. اين امت از زمان پيامبر اكرم(ص) تاكنون به اين تحريم‌ها عادت كرده است و تنها شيوه، نوع و حجم آنها تغيير كرده است.

وی سپس در خصوص حضور يمنی‌ها در اعلام همبستگی با ملت فلسطين گفت: به اين صحنه‌ها بايد نگاه آسماني داشت و نمی‌توان با محاسبات معمولی آن را سنجيد. ما در انقلاب با دست خالی در برابر تانك‌ها می‌ايستاديم و آن روزها را امام خمينی(ره) به عنوان «ايام الله» معرفی كردند. هم اكنون نيز بايد اين روزها را كه قدرت الهی در آن متبلور شده و شاهد خلق اين صحنه‌ها از سوی يمنی‌ها هستيم را بايد از روزهای الهی ناميد.

رايزن فرهنگی كشورمان در لبنان افزود: بار ديگر سخنان رهبر انقلاب را تكرار می‌كنيم كه هزينه مقاومت بسيار كمتر از هزينه تسليم شدن در برابر دشمنان است. اگر نگاهی كه به كشورهای تسليم شده در برابر بيگانگان بياندازيم متوجه خواهيم شد كه از نظر سياسی از خود، استقلالی ندارند؛ چرا كه اگر يك گام در برابر دشمن به عقب بنشينيم، دشمن ده گام جلوتر خواهد و آمد و در نتيجه بايد ده‌ها گام ديگر در برابر آنها عقب نشينی كرد.

خامه‌يار در پايان سخنانش، تأکید کرد: وقتی به جوانان فلسطينی می‌نگريم و خيزش آنها را در مسجد الاقصی مشاهده می‌كنيم، شاهد حضور گروه سنی نوجوان و جوان هستيم و يا زمانی كه آن دختر بچه فلسطينی با جرأت تمام در برابر سرباز تا دندان مسلح صهيونيستی می‌ايستد و پيام استقامت و پايداری خود را به مردم دنيا ارسال می‌كند، بايد از آنها درس بگيريم. با وجود چنين نسل مقاومی بايد گفت كه آزادی قدس دور نيست و شايد در همين نسل رخ دهد، اندكی صبر و مقاومت می‌طلبد و بايد فرهنگ مقاومت ملت فلسطين برای مردم بازگو شود. يمنی‌ها نيز اين درس را به خوبی فرا گرفتند. اميدواريم كه همگی به زودی در قدس شريف نماز را اقامه كنيم.

انتهای پیام/ص


٠٧:٤٠ - چهارشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٩٠٨٧    /    تعداد نمایش : ١١٧١خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.