English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠١ آبان ١٤٠٠
اخبار > امام خمینی(ره) پایه گذار بیداری اسلامی در جهان


  چاپ        ارسال به دوست

در دهلی‌نو تأکید شد؛

امام خمینی(ره) پایه گذار بیداری اسلامی در جهان

سید عبدالله حسینی، از آفریقای جنوبی در وبینار «انسان در نگاه عرفانی امام خمینی(ره)» که به همت رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو برگزار شد، امام خمینی(ره) را پایه گذار بیداری اسلامی در جهان دانست.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت سی و دومین  سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی(ره) به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو و با همکاری دپارتمان شیعه شناسی دانشگاه اسلامی علیگر هند، وبیناری با عنوان «انسان در نگاه عرفانی امام خمینی(ره)» با حضور اندیشمندان ایرانی و هندی در فضای مجازی برگزار شد.

علی چگینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو در سخنان خود، با تأکید بر اهمیت درک ابعاد شخصیت امام خمینی(ره) در فهم درست تحولات پس از انقلاب اسلامی، به بیان خصوصیات و ویژگی‌های شخصیتی امام راحل پرداخت.

وی اظهار کرد: در حالی که امام(ره) شخصیتی متواضع  و ساده زیست و عارف منش بود، شاعر خوبی هم بود. علاوه بر این ایشان متکلم، فقیه و فلسفی بود که جمع شدن همه این ابعاد در یک فرد به ندرت اتفاق می‌افتد.

چگینی افزود: امام خمینی(ره) مردی الهی بود که با همه اقشار به زبان خود آنها سخن می‌گفت. با مردم عادی به زبان مردم عادی سخن می‌گفت و در مباحث فلسفی و عرفانی همچون یک فیلسوف و عارفی برجسته به تشریح دیدگاه‌های خود می‌پرداخت.

وی تأکید کرد: در نگاه عرفانی امام خمینی(ره)، انسان‌ها هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و همه برابر هستند و می‌توانند با دست یابی به مراتب کمال به مرتبه جانشینی خداوند بر روی زمین برسند.

سید طیب رضا نقوی، رییس گروه الهیات شیعه دانشگاه اسلامی علیگر به بیان نقطه نظرات عرفانی امام خمینی(ره) در مورد انسان پرداخت و با ذکر مواردی  از کتاب چهل حدیث امام خمینی(ره)، آنها را تشریح کرد.

وی افزود: از منظر امام(ره)، انسان فقط  انسان ظاهری نیست بلکه روح ملکوتی دارد که استعداد تقرب  به بارگاه خداوندی دارد.

حجت‌الاسلام علیزاده موسوی در سخنان خود، بیان کرد: امام خمینی(ره) شخصیتی جامع  بود که ابعاد مختلف شخصیتی در ایشان یک جا گرد آمده بود. امام(ره) ارتباط سیاست و معنویت را بر همگان  آشکار کرد و نشان داد که سیاست به ذات خود امر بدی نیست. سیاست زمانی چهره کریه پیدا می‌کند که  بُعد معنوی خود را از دست بدهد.

وی تأکید کرد: امام خمینی(ره) با عمل خود ثابت کرد که انسان هم می‌تواند سیاستمدار باشد و هم معنویت و دیانت خود را حفظ کند.

مفتی زاهد علی خان، رییس گروه الهیات سنی دانشگاه علیگر در سخنان خود به بیان نظرات امام خمینی(ره) پیرامون عرفان و تصوف پرداخت. وی با تطبیق دیدگا‌ه‌های انسان کامل در نگاه امام خمینی(ره) و عارفان و صوفیان برجسته مسلمان همچون ابن عربی، نظام الدین اولیاء، معین الدین چشتی و برخی دیگر از صوفیان و شاعران برجسته ایرانی و هندی، خاطر نشان کرد: نقطه مشترک این عارفان تأثیرپذیری از نگاه و فهم قرآنی از انسان کامل است.

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو دیگر سخنران این وبینار بود. وی اظهار کرد: انسان در اندیشه عرفانی امام خمینی(ره) دارای منزلتی رفیع است، زیرا تنها موجودی است که می‌تواند درجات کمال را طی کرده، به بالاترین مراتب آن نایل شود که این، هم به جنبه معرفتی و هم به جنبه وجودی او باز می‌گردد، چرا که از نگاه معرفتی و فلسفی، انسان تنها موجودی است که به واسطه برخورداری از نعمت عقل و خرد، توانایی اندیشیدن دارد و درباره هستی خود و دیگر موجودات به پرسش می‌پردازد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: نگرش امام خمینی(ره) به انسان و کرامت او دارای ابعاد دینی و عرفانی است. یعنی ایشان با نگاه الهام بخش اسلامی، انسان را از سایر موجودات هستی متمایز دانسته، برای او مقام و منزلت خاصی در نظام هستی قایل است که با دیدگاه عرفانی و منزلت عرفانی ارتباط نزدیک تری دارد.

ربانی ادامه داد: به بیان دیگر، شاید بتوان مهمترین ویژگی انسان را نسبت به دیگر موجودات، همین ویژگی عرفانی، یعنی کمال جویی و ویژگی تکاملی او، بر اساس عقل و اختیار او دانست که این خصیصه در ابعاد عرفانی گسترش خاصی می‌یابد.

وی اضافه کرد: امام خمینی(ره) ویژگی عقل و اختیار را نکته متمایز کننده انسان از دیگر موجودات می‌داند. از نظر امام(ره) انسان موجودی است که به دلیل ضرورت توجه خاص دیگر به نفس و روح انسان که اساس هستی  او را تشکیل می‌دهد نیاز به هادی و راهنمای ظاهری و باطنی دارد.

سید عبدالله حسینی، از آفریقای جنوبی بیان کرد: امام خمینی(ره) شخصیتی است که پرچم اسلام  را بلند کرد و  باعث بیداری ملت‌های مسلمان سراسر جهان شد و مردم بی خبر از معنویت را به سوی معنویت سوق داد.

سید علی کاظم، استاد گروه تاریخ دانشگاه اسلامی علیگر با اشاره به تاریخ عرفان و تصوف و اهمت و نقش ایران در گسترش آن، گفت: امام(ره) تمام مراحل عرفان را در زندگی عملی خود پیاده کرده بود و ما با مطالعه زندگی ایشان می‌توانیم آن را مشاهده کنیم.

اصغر اعجاز، استاد گروه الهیات شیعه دانشگاه اسلامی علیگر به بیان نکاتی در خصوص نامه‌ای از حضرت امام خمینی(ره) خطاب به همسر حجت‌الاسلام احمد خمینی که بیانگر نظریات عرفانی امام(ره) است، پرداخت.

انتهای پیام/ص


١٤:٢٥ - دوشنبه ١٧ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠٠٣٦    /    تعداد نمایش : ١١٣٩خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.