English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠١ آبان ١٤٠٠
اخبار > فصلنامه «الدراسات الادبيّه» منتشر شد


  چاپ        ارسال به دوست

با همكارى رايزنی فرهنگی ايران در لبنان؛

فصلنامه «الدراسات الادبيّه» منتشر شد

نخستين شماره از دوره جديد، فصلنامه «الدراسات الادبيّه» با موضوع «تصوف و عرفان در ادبيات فارسی و عرب» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نخستين شماره از دوره جديد، فصلنامه «الدراسات الادبيّه» با موضوع «تصوف و عرفان در ادبيات فارسی و عرب» با همكارى دانشگاه لبنان و رايزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در لبنان منتشر شد.

انتشار مجله الدراسات الادبيه، از سال ١٣٣٩ از سوی مركز زبان و ادبيات فارسی دانشگاه لبنان آغاز شد و سعى داشت تا حدود زيادى خلأ موجود در مطالعات ادبيات تطبيقی فارسی و عربی را پر كند و پيوند تاريخی ميان دو فرهنگ ايران و عرب را بار ديگر برقرار كند، فرهنگی كه قرن‌ها در تثبيت اركان تمدن اسلامی نقش ايفا کرده و امتزاج اين دو فرهنگ و ارتباطشان با يكديگر توانست جريان تازه‌ای در عرصه پژوهش و مطالعات به راه بياندازد.

انتشار اين مجله در دوران جنگ داخلی لبنان متوقف و بار ديگر پس از تقويت رابطه همكاری ميان ايران و لبنان، در سال تحصيلی ١٣٧٥-٧٦ انتشار يافت و سپس، در سال ١٣٩٥ به دليل شرايط ناخواسته بار ديگر انتشار ‌آن متوقف شد.

هم اكنون اين مجله، بار ديگر وارد عرصه فرهنگ می‌شود تا به عنوان منبعی ادبی و فكری برای پژوهشگران و به ويژه متخصصان مطالعات ادبی و تطبيقی ميان اين دو زبان جای خود را باز كند.

کمیته‌هاى فصلنامه از سه گروه تشکیل شده است. گروه شورای مشورتى مجله که شامل اساتید غلامعلی حداد عادل، علی حجازی، انسیه خزعلی، مها خیر بیگ، مهدی محقق، حبیب فیاض، دکتر محمد خاقانی،  یوسف بكار، احمد رباح، عیسی عاکوب، علی زیتون، فردوس موسی، فرید قطاط، عباس‌ خامه‌یار، شوراى علمی شامل اساتید دلال عباس (سردبیر مجله)، شیرین عبدالنعیم، بتول مشکین‌فام، محمد خاقانی، علی اصغر قهرمانی، عیسی عاکوب، احسان اللواتی، فردوس موسی و شوراى تحريريه شامل علی قصیر (مدیر گروه)، حسن ادیب سلیمان ، طونی الحاج، علی نورالدین، ​​خانم‌ها مریم میرزاده و هدی فقیه.

در اين شماره مجموعه مقالاتی از پژوهشگران كشورمان و ديگر كشورهاى عربی با محوريت عرفان و تصوف در ادبيات فارسی و عرب را به دو هر دو زبان می توان مشاهده کرد.

همچنين، آلبومی از تصاوير مراسم روز افتتاحيه باز نشر اين مجله كه در نشست گراميداشت روز سعدی كه توسط رايزنی فرهنگی ایران در لبنان برگزار شد، زينت بخش اين مجله است.

در آينده ای نزديك، پايگاه رسمی اين مجله راه‌اندازی خواهد شد تا پذيرای مقالات و پيشنهادات اساتيد و مخاطبان گرامی باشد و بتوان ارتباط مستمر و سازنده‌ای با آنها برقرار کرد.

ايميل مجله به آدرس studies.literary@gmail.com و نسخه الکترونیکی این شماره از نشریه به نشانی اینترنتی ‏https://drive.google.com/file/d/1RXdzE4P-E85ct153EL1nDdwsPJGCFlv0 در دسترس علاقه‌مندان است.

انتهای پیام/ص


٠٧:٠٣ - سه شنبه ١٨ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠٠٨٩    /    تعداد نمایش : ٧٥٥خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.