منو اصلی
اخبار > شماره جدید فصلنامه «دانش» منتشر شد


  چاپ        ارسال به دوست

شماره جدید فصلنامه «دانش» منتشر شد

همزمان با آغاز ماه رمضان و روز بزرگداشت عطار نیشابوری، فصلنامه علمی، پژوهشی «دانش» به شماره 138-139 از سوی مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، احسان خزاعی، سرپرست مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان و نماینده بنیاد سعدی در خصوص انتشار این فصلنامه گفت: این نشریه که به عنوان اولین نشریه فارسی زبان در منطقه شبه قاره محسوب می‌شود، با هدف برجسته کردن روابط فرهنگی و علمی بین ایران و کشورهای شبه قاره به ویژه پاکستان و نیز تشویق و تقویت علاقه مندان رشته زبان فارسی در دانشگاه‌های کشور پاکستان به زبان فارسی منتشر شده است.

مدیرمسئول فصلنامه دانش اظهار کرد: پروردگار را سپاسگزاریم که انتشار این شماره از فصلنامه با تلاقی آغاز ماه صیام و سید ایام رمضان و 25 فروردین روز بزرگداشت فریدالدین عطار نیشابوری مصادف شد. در ادبیات فارسی و به خصوص در اشعار عطار و مولوی به ماه مبارک رمضان و اهمیت روزه‌داری اشارات بسیاری شده است از آن جمله که روزه کلید گشایش نور بر جان روزه داران است.

وی ادامه داد: ماه رمضان و عید سعید فطر نیز یکی از اعیاد با اهمیت در کشور پاکستان محسوب می‌شود و از این رو این مناسبت در اشعار ستاره درخشان شعر فارسی در پاکستان، اقبال لاهوری چنین بازتاب یافته است: روزه برجوع و عطش شبخون زند/ چنبر تن پروری را بشكند.

خزاعی افزود: این دو مناسبت خطیر در کشور پاکستان از اهمیت بسیاری برخوردار است، همچنان که اسلام با شهد عرفان از طریق متونی همچون تذکره الاولیاء عطار نیشابوری کام مردم این سرزمین را شیرین و گوارا ساخته است.

وی یادآور شد: اهمیت عطار نیشابوری در این کشور باعث شده است که یک دهه پیش کتاب تحقیقی «الهی نامه» شیخ محمد فریدالدین عطار نیشابوری تألیف مرحومه «کلثوم فاطمه سید» در مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان منتشر شود.

مدیرمسئول فصلنامه دانش ضمن دعوت و استقبال از محققین و پژوهشگران برای ارسال مقالات خود به این نشریه بیان کرد: با توجه به این که نشریه دانش داراي درجه علمي و پژوهشي از كميسيون آموزش عالي دولت پاكستان است، لذا از جایگاه معتبر علمی برخوردار بوده و یکی از مناسب ترین نشریات برای توسعه ارتباطات بین مؤلفین، محققین، نویسندگان، مترجمین، شعرا و ادبای فی مابین به شمار می‌رود.

نماینده بنیاد سعدی در پاکستان گفت: فصلنامه دانش به صورت الکترونیکی در حوزه پژوهش‌های حوزه ادبیات فارسی، پژوهش‌های حوزه نسخه شناسی و تصحیح نسخ، نقد ادبی و ادبیات معاصر، پژوهش‌های ایران شناسی، ادبیات تطبیقی ایران با کشورهای شبه قاره، معرفی و تحلیل شناخت مراجع ایران شناسی، ادبیات فارسی در شبه قاره منتشر می‌شود که در این شماره از فصلنامه، 9 مقاله از محققین و پژوهشگران ایرانی و پاکستانی منتشر شده است.

وی افزود: تعداد محدودی جهت نگهداری در آرشیوها و بهره برداری در کتابخانه‌ها، مراکز معتبر علمی و دانشگاهی در حوزه كشورهای پاكستان، بنگلادش، افغانستان، هندوستان و ايران چاپ و توزیع مي‌شود.

گفتنی است؛ نسخه الکترونیکی این نشریه از طریق نشانی  www.thedanesh.com قابل دسترسی است.

انتهاي پيام/ص


٠٨:٢٨ - 1400/01/28    /    شماره : ٧٦٨٢١٣    /    تعداد نمایش : ٥٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج