منو اصلی
اخبار > دانشگاه بلگراد به پایگاه استنادی مرکز علوم منطقه‌ای شیراز متصل شد


  چاپ        ارسال به دوست

در راستاي توسعه همکاری‌های علمی و پژوهشی؛

دانشگاه بلگراد به پایگاه استنادی مرکز علوم منطقه‌ای شیراز متصل شد

دانشگاه بلگراد در یک نشست مجازی که بین مسئولین این دانشگاه و مدیر مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فنون شیراز انجام گرفت به این مرکز علمی متصل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در نشست سه جانبه رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در صربستان با مسئولین دانشگاه بلگراد و مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز (مؤسسه استنادی علوم ISC)، اتصال این دانشگاه به پایگاه استنادی علوم ISC برقرار شد و زمینه‏‌های همکاری‌های علمی و پژوهشی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این نشست که با حضور محمد تقی بختیاری، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان، نناد توموویچ، معاون علمی و آموزشی دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد، محمدرضا فلاحتی فومنی، مدیر اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مرکز منطقه‌ای (ISC)، اما پتروویچ، رئیس دپارتمان شرق شناسی، سعید صفری استاد زبان فارسی و کارشناسان حوزه فناوری دانشگاه بلگراد برگزار شد، اتصال دانشگاه بلگراد به پایگاه استنادی علوم و چگونگی استفاده از خدمات پژوهشی این مرکز تشریح شد.

سعید صفری ضمن اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای برقراری ارتباط رسمی بین دانشگاه بلگراد موسسه استنادی علوم در شیراز، دسترسی این دانشگاه به منابع، مقالات، کتاب‌ها و همایش‌های نمایه شده در ISC را در راستای ارتقاء سطح علمی دانشجویان این دانشگاه و آشنایی بیشتر پژوهشگران با امکانات علمی و پژوهشی ایران ارزیابی کرد که موجب تقویت جایگاه علمی و پژوهشی مرکز مطالعات فارسی این دانشگاه می‌شود.

لزوم افزايش تعاملات دانشگاهي ايران و صربستان

بختیاری، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در این نشست، ضمن اشاره به امضاء تفاهمنامه همکاری‌های دانشگاه بلگراد با پایگاه استنادی علوم در شیراز، گفت: توجه به ارتقاء سطح کیفی آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی و همچنین، ایجاد زمینه‌های ارتباط استادان، دانشگاهیان و پژوهشگران صربستان با دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی ایران که بستر اصلی توسعه روابط علمی و فرهنگی است، بسیار حائز اهمیت است و مورد حمایت جدی رایزنی فرهنگی خواهد بود.

وی برپایی نشست‌ها و همایش‌های علمی را ضروری دانست و پیشنهاد داد تا همایش‌های علمی برخط در دستور کار گروهی قرار گیرد.

در ادامه این نشست، نناد توموویچ، معاون علمی و آموزشی دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد با تشریح فعالیت‌های آموزشی این دانشکده و معرفی نشریات و کتاب‌ها و همایش‌های علمی این دانشکده، خواستار نمایه سازی نشریات در پایگاه استنادی علوم شد.

وی با اشاره به فعالیت دپارتمان شرق شناسی که در آن زبان‌های فارسی، عربی و ترکی تدریس می‌شود، استفاده از محتوا و مقالات پایگاه داده‌های مؤسسه استنادی علوم را فرصتی جدید برای پژوهشگران شرق شناسی ارزیابی و از تلاش‌های صورت گرفته برای ایجاد این اتصال قدردانی کرد.

محمدرضا فلاحتی فومنی، مدیر اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مرکز منطقه‌ای (ISC) در این نشست ضمن اعلام اتصال موفقیت آمیز مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد به شبکه پایگاه استنادی علوم و ISC به تشریح خدمات علمی و پژوهشی این مرکز پرداخت.

وی ادامه داد: پیرو تفاهم نامه منعقده بین این مرکز و دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد که در ما‌ه‌های گذشته صورت گرفت و پس از انجام تنظیمات لازم، هم اکنون دسترسی این دانشکده به پایگاه داده‌ها بطور کامل برقرار شده و از این پس استادان، دانشجویان و پژوهشگران صربستان می‌توانند با استفاده از آی پی دانشکده فیلولوژی و مرکز مطالعات فارسی، از خدمات این مرکز و به ویژه دسترسی به پایگاه داده‌ها، مقالات و کتاب‌های این مرکز استفاده کنند.

در پایان، گفتگوهای تخصصی در خصوص چگونه انجام فرآیند نمایه سازی نشریات و همایش‌های علمی دانشگاه بلگراد از سوی مؤسسه استنادی علوم و امکان برگزاری نشست‌های علمی مشترک صورت گرفت و مقرر شد تا در نشست بعدی، سردبیران نشریات علمی دانشگاه بلگراد و اعضای هیات علمی که علاقه‌مند به استفاده از خدمات پایگاه داده‌های این مؤسسه هستند، در کارگاه آموزشی شرکت کنند.

انتهای پیام/ص

 


١٣:١٦ - يکشنبه ٢٥ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٢٥٨    /    تعداد نمایش : ٧٨١خروج