English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٦ خرداد ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

از سوی رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن؛

سمینار «معرفی قهرمان ملی ایران، شهید قاسم سلیمانی» برگزار شد

به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی، سمینار مجازی «معرفی قهرمان ملی ایران،شهید قاسم سلیمانی» در ژاپن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در ابتدای این نشست که با حضور بیش از 80 نفر از مخاطبان و علاقه مندان ژاپنی برگزار شد، پس از معرفی برخی فعالیت‌ها، برنامه‌ها، نشریات و کتب رایزنی فرهنگی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، ضمن تقدیر از رایزنی فرهنگی برای برگزاری این نشست و با تبریک فرارسیدن سال 2021 و آرزوی سلامتی و بهروزی برای ملت بزرگ ایران و ژاپن، سال 2020 را سالی پر از حوادث و اتفاقات مهم در سراسر دنیا به ویژه منطقه غرب آسیا دانست و گفت: به جرأت می توان گفت یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین وقایع در سال گذشته، ترور وحشیانه و ناجوانمردانه سپهبد شهید قاسم سلیمانی به دست رژیم تروریستی آمریکا در سحرگاه 3ژانویه 2020 بود، شخصیتی که نقش اساسی در محور مقاومت و شکست داعش در منطقۀ عراق و سوریه ایفا کرد و این مسأله برای رژیم های تروریست پروری چون آمریکا، اسرائیل و ریاض (که از حامیان داعش بودند) قابل تحمل نبود و دست به ترور ایشان زدند.

مرتضی رحمانی موحد با تاکید بر این که شهید سلیمانی علاوه بر تسلط بر امور نظامی، در حوزه دیپلماسی هم فعال بود و برای کاهش تنش و گسترش دوستی ها در منطقه تلاش می کرد افزود: ایشان در سفر آخر خود به عراق که بنا به دعوت مقامات عراقی انجام شد قرار بود پاسخ نامه عربستان را از طریق دولت عراق به مقامات ریاض انتقال بدهد ولی رژیم تروریستی آمریکا با ترور ایشان و نقض حاکمیت عراق، اجازه نداد که تلاش های صلح آمیز این شهید به نتیجه برسد. علاوه بر مردم ایران، مردم کشورهای منطقه به خوبی با خدمات و جان فِشانی های شهید سلیمانی و یاران او در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه غرب آسیا آشنا هستند و واکنش های آنها به ترور این سردار و شهید ابومهندس، نشانگر چنین امری است.

وی از یک سو حضور چند میلیونی مردم در تشییع پیکر شهید سلیمانی در شهرهای مختلف ایران و عراق، عزاداری های میلیونی در کشورهای منطقه و تِرِند شدن هشتگ های مربوط به این شخصیت بزرگ در کشورهای مختلف از جمله عراق در سالگرد شهادت او را نشان دهنده جایگاه وی در قلوب مردم دانست و از سوی دیگر مُهر تأییدی بر غیرقانونی و تروریستی بودن اقدام رژیم تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن ایشان برشمرد و تاکید کرد: کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم، با سکوت خود در برابر اقدام تروریستی آمریکا، تداوم این گونه اقدامات تروریستی را تأیید می کنند. ادعای مبارزه با تروریسم از سوی این کشورها مانند ادعای دفاع آنها از حقوق بشر است و همانگونه که در خصوص ترور شهید سلیمانی کلامی به زبان نیاوردند در مقابل درد و رنج ملت ایران که به واسطۀ جنگ و تروریسم اقتصادی آمریکا ایجاد شده است، نیز زبان به کام گرفته و سکوت اختیار کرده اند.

سفیر ایران در ژاپن با اشاره به این که سازمان ملل هم به وظایف خود در قبال محکومیت و جلوگیری از تکرار این گونه اقدامات تروریستی عمل نکرده است، افزود: عدم عمل به وظایف از سوی سازمان ملل به عنوان نمایندۀ جامعۀ بین المللی و برخی از کشورهای عضو آن، با اختیار سکوت در مقابل چنین عمل غیرقانونی و ضد حقوق بشری موجب شد که تقریباً یک سال پس از ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی، شاهد ترور وحشیانه دانشمند ایرانی  دکتر محسن فخری زاده باشیم.

رحمانی موحد تصریح کرد: این گونه نباید فکر کرد که با گذشت زمان موضوع به فراموشی سپرده خواهد شد بلکه همه باید بدانند که دولت ایران به نمایندگی از مردم این کشور و منطقه و برای جلوگیری از پایمال شدن خون این شهید و یارانش، پیگیر سپرده شدن جنایتکاران به دست عدالت بوده و خواهد بود و از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. ما فراموش نمی کنیم و نخواهیم بخشید و در همین رابطه شایسته است کارگروهی متشکل از متخصصان حقوقی، بین المللی و رسانه ای برای استیفای حقوق مردم مظلوم منطقه در نزد محاکم بین المللی ایجاد و فعال گردد.

وی در پایان با آرزوی تعالی روح سردار سرافراز شهید سلیمانی و یارانش تاکید کرد: فقدان شهید عزیر سلیمانی و همراهانش ضمن تقویت پیوندهای دوستی و الفت میان مردم مسلمان منطقه، مسیر مبارزه با تروریسم را متوقف نخواهد نمود و شاهد شکوفایی و حضور سلیمانی های دیگری بوده که پرچم مبارزه او را برداشته و در این مسیر به پیش خواهند رفت.

در بخش دیگری از این برنامه رایزن فرهنگی سفارت ایران در ژاپن نیز به برخی از ویژگی های شخصیتی سردار سلیمانی پرداخت و با تاکید بر این که ایشان فرماندهی شجاع، مبارزی نترس، اسطوره ای بی نظیر، قهرمانی ملی، شخصیتی فراملی، چهره ای محبوب، انسانی متواضع، پدری مهربان و الهام بخش برای ایران، منطقه و بسیاری از مردم جهان بود که ناجوانمردانه ترور و شهید شد و داغ دوری و فقدان او هرگز تمام نمی شود، گفت: از مهمترین ویژگی ایشان، از خودگذشتگی است و علاوه بر این که شخصیتی برجسته، هوشمند و بی نظیر در عرصه های نظامی و سیاسی حتی در نگاه دشمنان است،  در عین حال از نگاه همه مردم و دوست داران او در منطقه و جهان، شخصیتی ایثارگر و فداکار نیز می باشد که جان خود را برای ایجاد امنیت، ثبات، آرامش و  از بین بردن تروریسم فدا نمود و به درستی باید او را "سپهبد سلیمانی، سردار بزرگ و چهره بین المللی مبارزه با تروریسم در عرصه جهانی" دانست و این محبوبیت را می توان در بدرقه پیکر او و برگزاری مراسم های ویژه و میلیونی در ایران، عراق و دیگر نقاط مختلف دنیا مشاهده کرد.

 

دیوسالار جنبه های دیگر شخصیتی او را تواضع، اخلاق مداری، دور بودن از هرگونه غرور، نوع دوستی، حمایت از مظلوم چه ایرانی و چه غیر ایرانی و ... دانست و تاکید کرد: از ویژگی های منحصر به فرد او این که همیشه خودش به عنوان فرمانده اصلی، جلوتر از سربازانش در خط مقدم جبهه حضور داشت و نه این که در جای امن و دور از میدان مبارزه بنشیند و فرمان بدهد بلکه همواره پیشگام بوده است.

حجت الاسلام ابراهیم ساوادا اسلام شناس و مترجم ژاپنی قرآن کریم، سخنران دیگر این برنامه بود که گفت: یک سال از ترور آمریکا و شهادت سردار سلیمانی گذشت و بیشتر مردم ژاپن در خصوص داعش اطلاعاتی داشتند و می دانستند که این گروه تروریسی است اما متوجه نبودند که چقدر خطرناک، جنایت کار و ظالم بوده اند و خوشبختانه مواجهه ای هم با اقدامات تروریستی آنان نداشتند اما مردم منطقه خاورمیانه در کنار اقدامات تروریستی داعش زندگی کردند و هنوز هم در وضعیت خطرناکی به سر می برند. از گذشته با وجود طالبان و القاعده، حمله صدام به ایران و جنگ تحمیلی 8 ساله، ائتلاف آمریکایی ها برای سرنگونی حکومت صدام، تاسیس داعش و ... همواره این منطقه بی ثبات و ناامن بوده که البته اخبار واقعی این وضعیت در رسانه ها به ویژه غربی به صورت غیر واقعی منعکس می شود و رسانه های ژاپنی هم کمتر توجه دارند.

وی افزود: سردار سلیمانی گروه‌های متنوع مقاومت علیه داعش را هماهنگ کرد و به عنوان رهبر آنان فعالیت نمود و موفق شد تا در جنگ‌ علیه داعش به پیروزی دست یابد اما در رسانه ها از جمله در ژاپن به صورت غیر واقعی اعلام می کردند که آمریکایی ها داعش را از بین بردند در صورتی که این گونه نبود بلکه سردار سلیمانی، یارانش و مردم منطقه این کار را انجام دادند و نهایتا به دلیل همین موفقیت ها، آمریکا بدون اجازه حکومت عراق در بغداد اقدام تروریستی علیه سردار سلیمانی انجام داد و ایشان را شهید کرد. بدون وجود این شهید امروز جهان می تواند با اقدامات تروریستی داعش مواجه شود و همه از جمله ژاپنی ها باید از اوضاع جدی و واقعیت منطقه خاورمیانه اطلاع داشته باشند و همگی از فعالیت‌های شهید سپهبد سلیمانی تشکر کنیم.

سخنران دیگر این وبینار دکتر هیتوشی سوزوکی محقق و ایران شناس برجسته ژاپنی بود که ضمن تسلیت شهادت سردار سلیمانی گفت: در ابتدا باید شهادت ژنرال سلیمانی را از صمیم قلب تسلیت بگویم و همدلی و همدردی نمایم و خبر بسیار غم‌انگیزی بود و دولت آمریکا با توجیه امنیت سربازان آمریکایی و اعضای سفارت خود در عراق، ترور سردار را توجیه کردند که به هیچ عنوان قابل قبول نیست چرا که او برای مردم منطقه با داعش مبارزه می کرد.

وی که سخنان خود را در قالب پاورپوینت ارائه می کرد با نمایش دو پوستر ازترامپ با جمله «‍Sanctions are coming»  و پاسخ سردار سلیمانی در پوستر دیگری مبنی بر این که من در مقابل تو ایستادگ می کنم «I will stand against ، به تلاش های او در مبارزه با تروریسم اشاره کرد و گفت: سردار سلیمانی استعداد و نبوغ فراوانی در فرماندهی داشت و در واقع یک استراتژیست بود و همه مردم ایران و منطقه می دانند که ایشان شخصیتی بی‌نظیر، متواضع و مهربان بود و همه این شخصیت برجسته را دوست داشتند.

سوزوکی با نمایش یک عکس از آلبوم عکس سردار سلیمانی که در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) در تهران خریداری کرده بود افزود: این مجموعه، تصاویر مبارزان انقلاب اسلامی را همچون امام خمینی، آیت‌الله بهشتی، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب را نشان می دهد و شماره ۱۷ سردار سلیمانی است و در این آلبوم، زندگی سردار سلیمانی از دوره جوانی تا امروز معرفی شده است.

وی به تحولات بین المللی و به ویژه آمریکا اشاره کرد و افزود: درباره اوضاع بین المللی به نظر می رسد که با آغاز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تا امروز، این کشور با مشکلاتی مواجه شده است که یکی از مهم‌ترین عوامل آغاز آن «پیروزی انقلاب ایران» بود. در این انقلاب یک قهرمان، فرمانده و استراتژیست برجسته به نام قاسم سلیمانی در صحنه بین المللی وجود داشته است.

در بخش هایی از این برنامه نیز نماهنگی به زبان انگلیسی در خصوص شهید سلیمانی و همچنین تصاویری از نمایشگاه مجازی پخش گردید.

رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن پیش از این نیز علاوه بر تهیه نماهنگ ها و محتوای متنوع برای مخاطبان و علاقه مندان ژاپنی، نمایشگاه مجازی" سردار سلیمانی، چهره بین المللی مبارزه با تروریسم" را با بیش از 110 قطعه عکس آماده سازی و ارائه نمود که در لینک https://b2n.ir/034599  در پایگاه اطلاع رسانی رایزنی فرهنگی در دسترس قرار دارد.

انتهای پیام/م


٠٧:٣٠ - 1399/10/21    /    شماره : ٧٦٣٢٢٠    /    تعداد نمایش : ١٢٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ارادت شاعران و ادیبان کشورهای فارسی زبان به محضر امام رضا(ع)
نشریه «شمیم انتخاب» ویژه ایرانیان خارج از کشور منتشر شد
تأکید بر ارتقاء دانش گفتاری استادان و دانشجویان زبان فارسی
استقبال ارمنی زبان‌ها از گروه ایرانشناسی در فیسبوک
عکس‌های حرم مطهر رضوی در دهلی‌نو به نمایش درآمد
نماهنگ و کلیپ کریمه اهل بیت(س) در فضای مجازی منتشر شد
بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
تجلیل از برگزیدگان مسابقه دانش‌آموزی قرائت و حفظ قرآن در اوگاندا
زمینه‌های فرهنگی و تاریخی غنی در روابط ایران و اسپانیا وجود دارد
ایرانیان مقیم تانزانیا در سرور دهه کرامت گردهم آمدند
راه‌های توسعه همکاری فرهنگی ایران و هند بررسی شد
فرهنگ لغت جدید فارسی ـ ارمنی رونمایی شد
تدوین کتاب «دکترین تمدنی جمهوری اسلامی ایران» در الجزایر
مراسم جشن فارغ‌التحصیلان دانشگاه المصطفی و دهه کرامت در گرجستان برگزار شد
اردوی یک روزه دانش‌آموزان مسلمان نایروبی به مناسبت دهه کرامت
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.